Смородина чорна "Золотиста"

Опис саджанця
Висота саджанця:
  • 2 роки: 80-120 см
Розмножено: Черенкування
Будь ласка, виберіть продукт
Артикул
Вік рослини
Хар-ка
Ціна
Кількість:
-
+
Опис сорту
Категорія: Смородина Чорна
Форма рослини: Кущ
Запилення: Самозапильний
Грунт: Нейтральний
Місце посадки: Сонце/Напівтінь
Інтервал посадки: 1,5 м
Висота дорослої рослини: 180-200 см
Наявність колючок: Відсутні
Колір плодів: Чорний
Врожайність: 8-10 кг
Розмір плодів: 6-8 мм
Смак: Солодкий з кислинкою
Перші плоди: 1 рік
Морозостійкість: 30 °C
Укриття на зиму: Не потребує
Опис

Смородина золотиста - це кущі до того незвичайні, що часто його приймають за гібрид смородини з агрусом. Насправді, а що б ви подумали, побачивши листя агрусу на гілках без колючок заввишки близько 2 метрів і усипаних гронами чорних ягід діаметром 1 см, але не зовсім круглих, а трохи овальних? І вже зовсім би спантеличилися, спробувавши ягоди на смак: він зовсім не агрусовий, а швидше чорничний, чим смородиновий. Насправді це дійсно смородина, але не смородина чорна, що зустрічається майже на кожній ділянці, а абсолютно незвичайна - смородина золотиста. Морозостійкість дуже висока.

Опис смородини золотистої :

Батьківщина смородини золотистої (Ribes aureum) - західна частина Північної Америки. Назва своє він отримав по золотисто-жовтих квітках з приємним сильним ароматом (синонім - смородина запашна - Ribes Odoratum), зібраним по 5-7 штук в кисті. На відміну від чорної смородини, золотиста цвіте пізніше (у кінці травня - початку червня), а головне триваліше - до 15-20 днів. Це дозволяє квіткам відхилитися від заморозків і надійно запилитися джмелями. В результаті - щорічний гарантований урожай. А він не малий - до 6 літрів з куща. Що цікаво - після запилення квіток, у міру зростання зав'язі, вінчик відпадає, а товкачик залишається, і ягоди виходять з хвостиком" на кінці.

Ягоди не кислі, тому можуть входити в раціон хворих виразковою хворобою шлунку і 12-перстної кишки, яким не рекомендується вживання ягід чорної смородини, зважаючи на її високу кислотність. З них виходить чудове варення (співвідношення ягід і цукру 1: 1). Почастувавши ним гостей, ви порядком їх спантеличите, оскільки аромат у нього смородинового варення, а смак - чорничного. Смородину золотисту вирощують не лише як плодові кущі, але і як декоративний. Кущі її красиві з весни до осені. Високі (у зростання людини) дугоподібні гілки прикрашені навесні упродовж трьох тижнів золотистими квітками, аромат яких розливається по усьому саду, влітку - чорними блискучими ягодами, а осінню - багряним листям. У культурі вирощується з початку 19-го століття.

Завдяки винятковій непримхливості - зимостійкості, малій вимогливості до грунту, посухостійкості (згадайте про вологолюбну чорної смородини), тіньовитривалості, стійкості до хвороб - золотиста смородина може в Україні рости на усій территорит. До речі, в США вирощування чорної смородини заборонене через те, що вона є рознощиком спор борошнистої роси (сферотеки), які заражають посіви злаків, а смородина золотиста широко культивується, оскільки вона не схильна до цього захворювання.

Вирощування смородини золотистої

Виростити золотисту смородину зовсім не складно. Мабуть, єдине, про що потрібно потурбуватися - це забезпечити простору (50х50х50 см) посадочну яму з родючим грунтом, оскільки це дуже довговічні кущі і на одному місці може рости більше двох десятків років. Добре розводиться дерев'янистими живцями. Розмножується також посівом насіння ранньої весни або під зиму. При весняному посіві стратифікація насіння (витримка у вологому піску під снігом або в холодильнику) впродовж 2-4 місяців прискорює проростання.