Ківі
Ківі – це рослина яка являє собою високу ліану, на якій зав'язуються десятки плодів. Багато сортів ківі - це дводомні рослини, кожна рослина має тільки жіночі або тільки чоловічі квітки. Для того щоб отримувати плоди, потрібно дві рослини - чоловіча і жіноча. Чоловіча рослина може запилити до шести жіночих, якщо відстань між ними не більше чотирьох метрів. Але існує кілька однодомних сортів ківі, на одній рослині існують чоловічі та жіночі квіти, їм запилювачі не потрібні.
Вибір місця та ґрунту
Ківі (або актинідія) потребує добре освітленого місця з захистом від сильного вітру.
Ґрунт має бути легким, добре дренованим, родючим і злегка кислим (pH 5,5-6,5). Ківі не переносить застою води, тому важливо уникати низин і заболочених ділянок.
Вибір саджанців
Для успішного вирощування потрібно мати як мінімум одну чоловічу рослину для запилення і кілька жіночих рослин для отримання плодів. На 5-6 жіночих рослин достатньо одного чоловічого екземпляра.
Рекомендується обирати саджанці віком 1-2 роки.
Підготовка посадкової ями
Яму глибиною і діаметром 50-60 см готують заздалегідь. На дно ями укладають шар дренажу (щебінь або керамзит) товщиною 10-15 см.
Верхній шар ґрунту змішують із перегноєм або компостом (1-2 відра) і додають 100-150 г суперфосфату.
Посадка саджанців
Саджанець ківі розміщують у посадковій ямі, розправляючи коріння, і засипають підготовленим ґрунтом. Коренева шийка має бути на рівні землі.
Після посадки ґрунт ущільнюють і рясно поливають (20-30 літрів води).
Полив
Ківі любить вологу, тому потребує регулярного поливу, особливо у спекотні літні місяці. Поливають рослину раз на тиждень, витрачаючи 10-15 літрів води на кожну рослину. Важливо не допускати пересихання ґрунту, але і застою води слід уникати.
Підживлення
У весняний період (березень-квітень) рослину підживлюють азотними добривами (наприклад, аміачною селітрою). Це стимулює активний ріст пагонів і листя.
Влітку використовують комплексні мінеральні добрива, а восени – фосфорно-калійні добрива для зміцнення кореневої системи перед зимівлею.
Обрізка
Обрізку ківі проводять восени після закінчення вегетаційного періоду. Видаляють слабкі, пошкоджені та сухі пагони.
Літня обрізка включає прищипування верхівок пагонів для стимулювання бокового розгалуження і кращого плодоношення.
Підтримка та підв'язка
Ківі – це ліана, тому їй потрібна опора. Найкраще підходить шпалера висотою 2-3 метри. Пагони акуратно підв'язують, спрямовуючи їх уздовж опори.
Захист від морозів
Ківі вимагає захисту від морозів, особливо в перші 2-3 роки після посадки. Укривають рослини агроволокном або мульчують товстим шаром соломи чи опалого листя.
Захист від шкідників і хвороб
Ківі зазвичай стійке до шкідників і хвороб, але для профілактики навесні можна обробити рослини мідним купоросом або іншим фунгіцидом.
Уважно стежте за появою ознак грибкових інфекцій і вчасно обробляйте рослину.
Збір урожаю
Урожай ківі збирають восени, коли плоди досягають характерного розміру і твердості. Зазвичай це жовтень або листопад. Плоди знімають вручну, залишаючи на кожному плоді короткий хвостик.
Завдяки належному догляду і турботі, ківі в домашньому саду може стати джерелом смачних і корисних плодів!