Актинідія
Актинідія – це ліана, яка плодоносить (плоди схожі на міні-ківі), ягода дуже корисна, смачна та солодка. Рослина дводомна, і для отримання плодів необхідна посадка кущів обох статей (чоловічих та жіночих), жіночі сорти плодоносять, чоловічі тільки запилюють, зустрічаються також самоплідні сорти. На 6-8 жіночих кущів достатньо посадити лише один кущ чоловічої рослини для запилення. Морозостійкість до - 30. Актинідія ділиться на такі види: аргута, коломікта, полігама та деліціозу. По кожному виду жіночого екземпляра (якщо це не самоплідний сорт) необхідно підбирати чоловічі рослини того ж виду.
Початківці садівники часто запитують, як відрізнити чоловічу рослину актинідії від жіночої. У чоловічої рослини є тільки тичинки з пилком, але немає маточок. А значить і здатності плодоносити. А у рослини-дівчинки – маточка оточена тичинками з безплідним пилком, а значить, вона не може сама себе опилити. Тобто пилок рослини-хлопчика – запилює маточку жіночої рослини.
Рослина актинідія – дуже цікава чагарникова ліана з рясним щорічним плодоношенням. Це чудова лікарська, декоративна та плодова рослина. Батьківщиною актинідії є Китай. У 50-ті роки XX століття австралійські та новозеландські наукові експедиції виявили у південно-східній частині Китаю ліану з досить великими їстівними плодами. Найпоширеніший сорт - Актинідія китайська (делікатесна) - ківі. На території СНД у дикому вигляді актинідія зростає у Приморському краї на Далекому Сході. На їх основі створено багато високовітамінних сортів, серед яких безліч зимостійких, які не складно вирощувати у наших умовах. Цвіте актинідія на початку червня. Ягоди у неї великі, одновимірні, середньою масою 13-18 г. Плоди дозрівають поступово залежно від сорту у серпні-вересні. Листя опадає протягом вересня-жовтня. На жаль, наші садівники не заслужено обділили актинідію своєю увагою. Одного разу спробувавши вирощувати цю культуру у своєму саду, ви обов'язково гідно оціните її.
Вибір місця та ґрунту
Актинідія потребує добре освітленого місця з легким затіненням, особливо в спекотний полудень. Вона добре росте на захищених від вітру ділянках.
Найкраще підходять родючі, добре дреновані ґрунти з нейтральною або слаболужною реакцією (pH 5,5-7,0). Важливо уникати важких, заболочених ґрунтів, де може застоюватися вода.
Підготовка посадкової ями
Яму глибиною і діаметром 50-60 см готують заздалегідь. На дно ями укладають дренажний шар із щебеню або керамзиту товщиною 10-15 см.
Верхній шар ґрунту змішують із перегноєм (1-2 відра) і додають 100-150 г комплексних мінеральних добрив (суперфосфату або нітроамофоски).
Посадка саджанців
Висаджувати саджанці актинідії краще навесні, коли мине загроза заморозків. Саджанець встановлюють у посадковій ямі, розправляючи коріння, і засипають підготовленим ґрунтом.
Коренева шийка повинна бути на рівні ґрунту. Після посадки ґрунт ущільнюють і рясно поливають (20-30 літрів води).
Опори для вирощування актинідії
Актинідія – ліана пластична. Ви можете формувати її арками, запускати на альтанки і перголи, декорувати огорожі та споруди. Тільки візьміть до уваги, що плоди дозрівають у верхній частині крони. Відразу ж плануйте як ви будете збирати плоди, яких доросла рослина може дати кілька відер. Для того, щоб рослина добре провітрювалась, при вирощуванні біля глухих стін – робіть опорну сітку таким чином, щоб вона відставала від стіни приблизно на 10 см.
Полив
Хоча рослина і не виносить застою води в зоні коренів, але тим не менш любить «купатися». Коли будете поливати актинідію, то обприскуйте ліану. Вам підійде насадка на шланг дощувальна. Норма поливу у спеку – 5-8 відер води під кущ раз на тиждень. Якщо серед літа листя зблідли і навіть облітають – раз в пару днів рясно забризкуйте їх водою. При сильній повітряній посусі рослина може скинути листя. Це рідкісне явище, але його легше профілактувати, ніж дочекатися такого.
Підживлення
Першу підгодівлю проводять навесні, коли починається активний ріст пагонів. Використовуйте азотні добрива (наприклад, аміачну селітру).
Влітку застосовуйте комплексні мінеральні добрива, що містять азот, фосфор і калій. Восени — калійні і фосфорні добрива, які допомагають рослині підготуватися до зими.
Обрізка актинідії
При гарному догляді, актинідія здатна давати таку силу-силенну пагонів, що її крона стає навіть непрозорою. Надмірне загущення знижує врожайність, тому важливо робити обрізку правильно:
Першу обрізку проводять, коли вік рослини досягає 3-4 років.
Обрізку проводять все літо, і формують крону розправляючи пагони по шпалері або арці як вам потрібно.
Для того, щоб пагони до зими добре здеревіли – прищипують кінчики пагонів в кінці літа – на початку осені, це відстрочить їх ріст та запустить процеси визрівання кори для кращої зимівлі.
По горизонталі формування відбувається так: два відгалуження від одного пагону, на шпалері розкладають в протилежні сторони і закріплюють. Решту – обрізають. У наступному році з розгалуженими пагонами другого порядку, поводяться так само на наступному рівні шпалери. Таким чином ви сформуєте красиву і зручну для збору врожаю крону.
Якщо вам дісталася доросла рослина, то проведіть омолоджуючу обрізку. Її проводять, коли вік рослини - 8-10 років. Ліану дуже сильно вкорочують, залишаючи «пеньок» буквально 40 см - 60 см над землею. Це стимулює бурхливий ріст молодих пагонів.
Важливо: не робіть обрізку навесні та восени до листопаду. У цей період сокорух настільки потужний, що через зріз рослина буде втрачати сік, як береза, і може загинути.
Захист від морозів
Молоді рослини актинідії можуть бути чутливими до морозів, тому на зиму їх бажано вкривати агроволокном або мульчувати кореневу зону товстим шаром торфу або опалого листя.
Дорослі рослини зазвичай добре переносять зиму, але у суворі зими слід подбати про додатковий захист.
Захист від шкідників та хвороб
Актинідія зазвичай стійка до хвороб і шкідників, але для профілактики рекомендується ранньою весною обприскувати рослини бордоською рідиною або мідним купоросом.
Регулярно оглядайте рослини на наявність шкідників, таких як попелиця або павутинний кліщ, і при необхідності застосовуйте відповідні інсектициди.
Збір урожаю
Урожай актинідії збирають у вересні-жовтні, коли плоди досягають зрілості. Плоди дозрівають нерівномірно, тому їх збір можна проводити кілька разів протягом осені.
Правильний догляд за актинідією забезпечить здоровий розвиток рослини та багатий урожай смачних і корисних плодів!