Лохина
Лохина (Vaccinium corymbosum) — це багаторічний чагарник, що належить до родини вересових (Ericaceae) і є однією з найпопулярніших ягідних культур. Її ягоди мають синьо-чорний колір, приємний смак і багаті на вітаміни, антиоксиданти та мікроелементи.
Посадка саджанців лохини
Лохина (голубіка) - культура перехресного запилення, і для хорошого врожаю потрібно садити на одній ділянці відразу 3 - 4 кущі різного сорту.
Ділянка під посадку лохини повинна бути захищена від холодного вітру і без затемнення. Рослина якщо в контейнері, то його висаджують у будь-який час року, у безморозний період, рядами або окремими кущами. Можна купити саджанці лохини дворічного або трирічного віку, так вона швидше вступить у плодоношення. Урожай починає давати із 2 – 3 роки. Щоб кущі не тіснилися, їх розміщують у ямах з проміжком 150 см. Оптимальна ширина лунки та глибина лунки – 0,5 м. Якщо лохина висаджуватиметься в ряд, то потрібно зробити траншею такою ж глибиною та шириною. Перед посадкою в лунку насипають спеціальний кислий ґрунт (торф PH 3.5 – 4.5), наприкінці хвойних голок і землі. Щоб земля довго залишалася вологою і не росло , навколо саджанців розкладають мульчу з кори або голок ялинки, сосни. Достатньо шару в 7-10 см. Надалі мульчу змінюють раз на три роки.
Для засипки готують спеціальний субстрат із кислою реакцією. Склад суміші в рівних частках:
- верховий торф; (відро 10 л)
- земля з-під хвойних дерев; (відро 10 л)
- кора; (відро 10 л)
- крупнозернистий пісок. (відро 10 л)
Культурі потрібен ґрунт кислотністю не більше 4,7. В іншому випадку кущі будуть жовтіти і скидати листя. Перевірити PH готової суміші можна за допомогою спеціальних смужок, які продаються в магазинах для садівників. Крім кислотності важлива структура - земля має бути пухкою, у глині лохина не росте.
Схема підгодівлі така
Лохина любить мінеральні добрива. Органічні розкисляють грунт, тому вони для лохини не підходять. Самий простий спосіб підживити раз на весні, підсипати добриво Осмокот Про, це комплексне добриво в гранулах довгої дій, їх посипали і все, не потрібно підливати кожні дві неділі нічого.
Підкислювати грунт для лохини можна лимонною кислотою або оцтом (1 ст. ложка лимонної кислоти на 10 л води; або 200 мл оцту на 10 л води). Підкислювати ґрунт можна кожних 2 місяці. Але кращий варіант сипати сірку в гранулах два рази на рік.
Поливати лохину потрібно теж багато, а в спекотне літо і без дощового періоду, 5-річний кущ вимагає поливу кожні 2-3 дні по 8-10 л. води під кожен кущ.
Так само, навіть краще підкисляти ґрунт для лохини (а також журавлини та брусниці), сіркою, електролітом або сульфатом амонію. Кому немає часу часто за нею дивитися, купуйте в садівницьких магазинах вже готовий розчин рідкий або сипкий для лохини. Там уже підібране добриво в кущі із кислотою. (Краще уточнюйте є чи ні у складі сірка, не у всіх добривах одразу є сірка, якщо її немає, купуйте окремо). Цього комплексу вистачить, якщо хоча б рас на рік навесні підливати. Плюсом можна в кущі при посадці кидати по горсті цвяхів, вони з часом окислюються і підкислюють ґрунт.
І пам'ятайте! без добрива не росте лохина, без кислотності та вологості будуть ягоди дрібні, і "підсушені". Без запилення буде поганий урожай. Ну і так само може їсти коріння хрущ, обробляйте кущі від хруща, актарою або аналогічними препаратами. Проводьте профілактичні обробки від грибкових захворювань та шкідників. Не можна удобрювати лохину жодним перегноєм! Він навпаки розкислює ґрунт, і він від цього пропаде.
Восени листя і стовбур лохини набуває червоно - фіолетового відтінку, (залежно від сорту, кожен сорт по-різному), стовбур дерев’яніє, листя з приходом заморозків починає обсипатися - це нормальне явище, вона готується до зими.
Через нестачу поживних речовин у ґрунті та кислотності, рослина може страждати та погано рости. Щоб цього уникнути, виробляють підживлення у квітні та у червні, підкислення кожні 2 місяці. Чим старша рослина, тим більша кількість добрив їй потрібна.
Правила обрізки
Робити це потрібно, коли лохина ще спить – чи взимку ранньою весною. Інструменти для обрізки повинні бути наточені та продезінфіковані. Молоді кущі віком до 3-х років не потрібно підрізати. Старші кущі можна починати обрізати: гілки, на яких розташовані більше 5 нирок, підрізають. Більшість здорових гілок не рушає, обрізаються криві та підсушені гілки. Загалом формується кущ чашею (як крона дерева) для кращого освітлення куща.
Лохина – дуже корисна ягода, багата на калій, кальцій, магній, натрій, залізо та фосфор, а також вітаміни С, В1, В2, К і РР. Її догляд особливо важливий у період, коли кущі ще молоді, а найбільшими ворогами є бур’ян та посуха.
Розпушування ґрунту та боротьба з бур’янами
Кілька разів за сезон потрібно розпушувати ґрунт на ділянці з лохиною на глибину приблизно 8 см, проте намагайтеся не перестаратися, оскільки занадто часте розпушування може лохину пересушити, а надто глибоке – пошкодити кореневу систему, яка розташована близько до поверхні. Тому дуже важливо замульчувати ґрунт на ділянці сумішшю тирси та перепрілого гною. Розпушувати ґрунт можна, не прибираючи мульчу, яку потрібно раз на два-три роки поповнювати. Бур’яни потрібно видаляти відразу після їх виявлення.
Полив
Потрібно виробити таку схему зволоження ґрунту, при якій корінню буде достатньо вологи, і водночас вона не застоюватиметься довше, ніж на дві доби, інакше кущ може загинути. Поливати лохину потрібно двічі на тиждень, виливаючи по одному відру води під кожен дорослий кущ рано-вранці і після заходу сонця. Особливо потребує поливу лохина в липні та серпні, під час плодоношення і коли на кущах закладаються квіткові бруньки майбутнього врожаю. Якщо рослина відчує нестачу вологи, це негативно позначиться на кількості і якості ягід не тільки поточного, а й наступного врожаю. У найспекотніші дні кущі потрібно не тільки поливати, а й обприскувати, щоб вони не перегрівалися. Робити це слід рано-вранці і після 16:00.
Підживлення
Лохина не особливо вимоглива до родючості ґрунту, проте добре відгукується на мінеральні добрива. Найкраще їх вносити на початку весни, у період сокоруху і набухання бруньок. Органічні добрива лохині категорично протипоказані, натомість варто використати сульфат амонію, сульфат калію, сірчанокислий магній, суперфосфат і сульфат цинку, які засвоюються лохиною найкраще.
Азотні добрива (сульфат амонію) вносять у три етапи: 40% під час початку сокоруху, 35% – на початку травня, і 25% – на початку червня. У середньому це по 70-90 г добрива на один кущ. Фосфорні добрива (суперфосфат) вносять улітку і восени з розрахунку 100 г на один кущ. Сульфат магнію вноситься один раз за сезон з розрахунку 15 г на один кущ, а сульфат калію і сульфат цинку – один раз по 2 г на кущ.
За зовнішнім виглядом лохини можна визначити, яких мінеральних елементів їй не вистачає:
-фосфору – листя тісно притискається до стебла і набуває фіолетового відтінку;
-калію – відмирають кінчики листків, з’являються плями, верхівки молодих пагонів чорніють і відмирають;
-азоту – сповільнюється ріст пагонів, старе листя стає жовтувато-зеленими, а якщо дефіцит азоту значний, то весь кущ стає жовтувато-зеленим, на листках з’являється червонуватий відтінок, врожай зменшується, ягоди стають дрібнішими;
-магнію – у листя червоні краї, але в той же час біля середньої жилки зберігається зелений колір;
-кальцію – листя деформується, краї стають жовтими;
-сірки – листя набуває жовтувато-білого кольору, а іноді і цілком стає білим;
-бору – листя набуває блакитного забарвлення, з’являється пожовтіння між жилками старого листя, зупиняється ріст пагонів, а потім вони відмирають;
-заліза – на молодих листках з’являється пожовтіння між жилками, утворюється сітка зелених жилок на тлі жовтого забарвлення всього листа.
Збір врожаю
Терміни дозрівання ягід залежать від того, які сорти ви посадили. Якщо сорт ранньостиглий, то ягоди починаємо збирати з першої декади липня, середньостиглий – з другої-третьої декади липня; пізньостиглий – з другої-третьої декади серпня. Ягоди достигають неодночасно, тому збір врожаю на кущі триває більше місяця.
Збирають лохину раз на тиждень, і робити це краще вранці після випаровування роси. Після набуття ягодами потрібного кольору вони повинні зріти на кущі ще кілька днів доти, доки з тугих не стануть м’якими. За цей час збільшується маса ягід і підвищується вміст цукру. Зібрані плоди негайно поміщають у холодильник і зберігають при температурі від 0 до +2°С до двох тижнів, ізолювавши від інших продуктів.
Для більш тривалого зберігання вимиті і просушені ягоди розкладають в один шар і поміщають у морозилку, після промерзання наскрізь зсипають в посудину і знову поміщають на зберігання в морозильну камеру. Можна також висушити лохину і взимку варити компот, робити лікувальні відвари і настої.
При правильному догляді лохина буде довго радувати своїм неповторним смаком і корисними властивостями!