Жимолость

Жимолость

Жимолость їстівна – невибаглива і життєстійка культура, яка плодоносить протягом 25-30 років. Її соковиті насичено-сині ягідки мають кисло-солодкий смак і безліч корисних властивостей, врожай використовують як для вживання в свіжому вигляді, так і для переробки. 

Активне плодоношення триває 7-20 років. Жимолость – самобезплідна рослина, для отримання багатого врожаю ягід потрібне перехресне запилення, тому рекомендується висаджувати одночасно не менше 3, а краще – 5 кущів на одній ділянці. Плодоношення культури настає на 2-3 рік після живцювання. Їстівна жимолость часто використовується і як декоративний елемент ландшафту ділянки. При виборі сорту враховують такі критерії: висота чагарнику, смакові якості ягід, термін дозрівання плодів.

Вибір місця і термін посадки жимолості їстівної

Багаторічник любить світло, тому і садити його варто на сонячних місцях. А якщо ділянка буде захищеною від холодних вітрів, і ґрунт буде рано прогріватися, тоді й дозрівання врожаю прискориться. Більшість сортів чудово переносять зими України, і навіть якщо під час цвітіння температура опуститься до -5 -7˚С – квітки не опадуть. 

Чагарники добре ростуть майже на будь-якій землі, але віддають перевагу легким родючим суглинкам з нейтральною або слабокислою реакцією. Дуже кислу землю необхідно вапнувати – додавати вапно або крейду перед посадкою і потім регулярно кожні 3-4 роки. Що стосується вологи, то полив для рослин обов'язковий, а от застій води – неприпустимий. Термін посадки залежить від упаковки кореневої системи. Якщо вона закрита, то багаторічники можна пересаджувати протягом усього теплого сезону. Чагарники з відкритим корінням краще висаджувати у вересні-жовтні, або рано навесні, щойно відтане ґрунт. Такий термін обумовлений тим, що культура пробуджується, коли середньодобова температура досягає 2-4˚С. 

Технологія посадки

Між саджанцями компактних сортів залишають 2 метри для зручності догляду і збору ягід. Між високорослими екземплярами відступають не менше 3 метрів.

Порядок посадки жимолості їстівної:

Викопують лунку. Оптимальний розмір посадкової ями - близько 50 см в глибину і в діаметрі. На дно викладають невеликий шар дренажу. Підійде керамзит, щебінь або галька.

Насипають родючий грунт, додають 30-40 г суперфосфату або добрива для плодово-ягідних культур.

На поживну грунтосуміш встановлюють саджанець, злегка заглиблений його щодо рівня грунту.

Засипають посадкову яму грунтом, не залишаючи пустот.

Рясно поливають рослину, виливаючи не менше 10-15 л води під кущ.

Щоб поверхневі корінці не пересихали, необхідно замульчувати грунт відразу після посадки. В якості мульчі підійде солома, деревна кора або тріска, торф або інші підручні матеріали.

Догляд за їстівною жимолостю

Чагарники ростуть досить повільно. Перші 2-3 роки їх можна не підживлювати, а от добре поливати, особливо в суху погоду, – необхідно. Після зволожень землю бажано час від часу рихлити. Також не можна допускати заростання пристовбурної ділянки бур'янами. За 2-4 роки (в залежності від складу та родючості землі) щоосені варто вносити під кущі по відру органіки, а протягом сезону підживлювати їх мінеральними комплексами за такою схемою: 

-молоді чагарники (до 6 років) – тричі (під час пробудження, після збору ягід і восени); 

-дорослі культури – двічі (навесні і восени). 

Плодоношення і збір урожаю

Один з плюсів вирощування жимолості на ділянці - раніше дозрівання плодів. Уже кінця травня плоди набувають яскраво-синій колір. Відкладати збір врожаю не можна, так як переспілі ягоди швидко опаде.  При правильному догляді за жимолостю з куща можна зібрати до 5 кг плодів. У посушливу погоду урожай більш скромний.  

Обрізка жимолості

У жимолості їстівної плодоносять, в основному, минулорічні прирости, тому молоденькі рослини обрізати не варто – це призведе до зменшення кількості врожаю. Санітарна обрізка – видалення хворих і зламаних гілок – необхідна в будь-якому віці. Приблизно на 8-10 році життя деякі сорти можуть зменшити плодоношення. Це відбувається через загущенність чагарників. В цьому випадку треба провести формуючу та омолоджуючу обрізку. При цьому видалити всі тонкі, непродуктивні, невдало розташовані гілки. Верхівки старих пагонів вкоротити, щоб стимулювати ріст молодої порості. Надалі для отримання стабільного врожаю таку форму куща слід зберігати і не допускати його заростання. 

Більше ніяких заходів по догляду жимолость не потребує. Вона чудово росте в кліматі України, рідко хворіє і майже нецікава комахам-шкідникам. Втім загроза для врожаю може йти від птахів. Для його захисту знадобляться укриття або відлякувачі. 

Хвороби жимолості та їх лікування

Жимолость володіє досить високою стійкістю до захворювань, але іноді вона все-таки захворює червонувато-оливковуой плямистістю, борошнистою росою, туберкуляриозом, або всиханням гілок, почорніння гілок. Всі дані хвороби є грибковими. Всі вони володіють особливою симптоматикою, так, у деяких випадках кущ починає сохнуть, його стебла стають чорними або бурими, а в інших ― відбувається пожовтіння рослини, його листя облітає раніше покладеного терміну. Дуже рідко кущі заражаються рак або такими вірусними захворюваннями, як мозаїка-резуха і крапчастість листя. Всі вірусні хвороби невиліковні. Для лікування грибкових захворювань використовують фунгіцидні засоби, наприклад: колоїдну сірку, оксихлорид міді, бордоська рідина, Скор і т. д. Щоб захистити цю культуру від можливих захворювань, слід вдаватися до систематичних профілактичних обробок рослини. Обробку кущів потрібно проводити навесні до того, як почнеться період інтенсивного зростання, і пізно восени перед заморозками, для цього використовують фунгіциди.

Жимолость - невибагливий кущ з корисними і смачними ягодами, що дозрівають раніше за інших. Виростити його на ділянці легко, якщо правильно підібрати місце для посадки і забезпечити рослині нескладний догляд!